OTVÁRACIE HODINY  v roku 2022:

PO - PIA

7:30 - 11:00 HOD

OBED 11:00 - 11:30 HOD

11:30 - 16:00 HOD

Aktuálni zamestnanci komunitného centra:

Mgr. Mária Demeová - Odborný garant komunitného centra

Marta Demeová - Odborný pracovník komunitného centra

PREHĽAD O POSKYTOVANÝCH SLUŽBÁCH V KOMUNITNOM CENTRE PODĽA ZNENIA ZÁKONA 448/2008 Z.z

Komunitné centrum v zmysle §24d zákona o sociálnych službách č. 448/2008 Z.z v znení neskorších predpisov.

V komunitnom centre sa fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii podľa §2 ods.2 písm. a) až h) poskytuje:

§ 24d

Komunitné centrum

(1) V komunitnom centre sa fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii podľa § 2 ods. 2 písm. h)

a) poskytuje

1. sociálne poradenstvo

2. pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov

3. pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie a sprevádzanie dieťaťa do a zo školského zariadenia

b) vykonáva preventívna aktivita

c) zabezpečuje záujmová činnosť

(2) V komunitnom centre sa vykonáva komunitná práca a komunitná rehabilitácia.

  • Odborné činnosti uvedené v odseku 1 písm. a) možno poskytovať ambulantnou sociálnou službou prostredníctvom komunitného centra a terénnou formou sociálnej služby prostredníctvom terénneho programu.

§ 13

Forma poskytovania sociálnej služby

(1) Sociálna služba sa poskytuje ambulantnou formou, terénnou formou, pobytovou formou alebo inou formou podľa nepriaznivej sociálnej situácie a prostredia, v ktorom sa fyzická osoba zdržiava.

  • Ambulantná forma sociálnej služby (ďalej len "ambulantná sociálna služba") sa poskytuje fyzickej osobe, ktorá dochádza, je sprevádzaná alebo je dopravovaná do miesta poskytovania sociálnej služby. Miestom poskytovania ambulantnej sociálnej služby môže byť aj zariadenie.

Pri ambulantnej sociálnej službe sa neposkytuje pranie, žehlenie a údržba bielizne a šatstva

(3) Terénna forma sociálnej služby sa poskytuje fyzickej osobe v jej prirodzenom sociálnom prostredí alebo v jej domácom prostredí.

§ 19

Sociálne poradenstvo

(1) Sociálne poradenstvo je odborná činnosť zameraná na pomoc fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii. Sociálne poradenstvo sa vykonáva na úrovni základného sociálneho poradenstva a špecializovaného sociálneho poradenstva.

(2) Základné sociálne poradenstvo je posúdenie povahy problému fyzickej osoby, rodiny alebo komunity, poskytnutie základných informácií o možnostiach riešenia problému a podľa potreby aj odporúčanie a sprostredkovanie ďalšej odbornej pomoci. Základné sociálne poradenstvo je súčasťou každej sociálnej služby poskytovanej podľa tohto zákona.

(3) Špecializované sociálne poradenstvo je zistenie príčin vzniku, charakteru a rozsahu problémov fyzickej osoby, rodiny alebo komunity a poskytnutie im konkrétnej odbornej pomoci.

  • Sociálne poradenstvo možno vykonávať ambulantnou formou prostredníctvom poradní sociálneho poradenstva zriadených na tento účel a terénnou formou prostredníctvom terénnych programov.

§ 20

Pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov

Pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov je odborná činnosť, ktorá sa vykonáva so súhlasom plnoletej fyzickej osoby a je zameraná najmä na poradenstvo pri vybavovaní úradných záležitostí, pomoc pri vybavovaní osobných dokladov, pri spisovaní a podávaní písomných podaní, vypisovaní tlačív, pri písomnej komunikácii v úradnom styku a vybavovaní iných vecí v záujme fyzickej osoby.

§ 23a

Preventívna aktivita

Preventívna aktivita je odborná činnosť zameraná na predchádzanie rizikovému správaniu fyzickej osoby, rodiny alebo komunity a na predchádzanie rizikovým situáciám a na ich prekonanie alebo riešenie.

Pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie a sprevádzanie dieťaťa do a zo školského zariadenia

Odborná činnosť sa v komunitnom centre sa realizuje s cieľom zvýšenia školskej úspešnosti detí a mládeže zo sociálne vylúčených rómskych lokalít a tým rozšírenia ich možností na slobodný výber životnej cesty a na budúce uplatnenie sa v spoločnosti. Pomoc pri príprave na školskú dochádzku a vyučovanie sa môže realizovať prostredníctvom nasledovných typov aktivít:

  • Predškolské kluby a programy včasnej starostlivosti - sú určené deťom a rodičom dieťaťa vo veku od 0 do 6 rokov, ktorého vývin je ohrozený v dôsledku nepriaznivej sociálnej situácie. Služba je zameraná na podporu rodiny a podporu vývoja dieťaťa s ohľadom na jeho špecifické potreby (rozvoj grafomotorických schopností, rozvoj kognitívnych a jazykových kompetencií, rozvoj pamäte, pozornosti). Zámerom predškolského klubu je prostredníctvom pravidelných aktivít pripraviť deti z nepodnetného prostredia, ktoré sa z rôznych dôvodov (najmä kapacitných a finančných) nezúčastňujú na výuke v bežnej materskej škole, pre vstup do bežnej základnej školy, odovzdať im zručnosti, vedomosti a návyky, nevyhnutné k zvládnutiu nárokov základnej školy.

  • Kluby pre matky s deťmi - sú spravidla zamerané na poskytovanie odbornej pomoci, poradenstva, vzdelávania a voľnočasových aktivít pre rodičov detí v predškolskom a mladšom školskom veku. Cieľovou skupinou sú predovšetkým matky, z ktorých sa mnohé dlhodobo ocitajú v nepriaznivej životnej situácii, ktorú nedokážu bez podpory okolia riešiť. Ide o rodičov, ktorí majú znížené možnosti a kompetencie, často žijú v znevýhodnených sociálnoekonomických podmienkach a ich deťom obvykle spôsobuje problém zapojiť sa do vzdelávacieho procesu. Cieľom klubov je prostredníctvom vzdelávacích aktivít sociálnej práce podporovať a rozvíjať rodičov v ich rodičovských kompetenciách, predovšetkým v oblasti vzdelávania detí. Aktivity a práca s rodičmi sa venujú prevažne oblastiam, potrebným pre úspešný vstup dieťaťa do školy, udržanie a podporu ich detí v sieti predškolského a školského vzdelávania v tzv. "hlavnom vzdelávacom prúde".

  • Doučovanie, tútoring a mentoring pre deti a mládež - sú zamerané na prekonávanie bariér vo vzdelávaní detí zo sociálne znevýhodneného prostredia (napr. chýbajúce podmienky na domácu prípravu, nedostatok podnetov na osobný rozvoj, nízke vzdelanie rodičov a v niektorých prípadoch ich neschopnosť pomôcť deťom s prípravou do školy). Môžu sa realizovať formou skupinového doučovania v popoludňajších hodinách v priestoroch komunitného centra alebo formou tútoringových a mentoringových programov. Z hľadiska zlepšovania školskej úspešnosti detí sú efektívnejšie posledné menované, pretože sú založené na individuálnej práci s konkrétnym dieťaťom. Tútor/mentor sa môže stretávať s konkrétnym dieťaťom, pomáhať mu s prípravou do školy, robením domácich úloh a opakovať s ním preberané učivo, ako aj sprostredkúvať mu spôsob života strednej triedy všeobecne s cieľom budovania vnútornej motivácie, vytvárania predpokladov pre sociálne začlenenie, pomáhať mu pri výbere povolania. Súčasťou programov by mala byť taktiež cielená práca s rodičmi dieťaťa za účelom ich motivácie k dohliadaniu na pravidelnú dochádzku detí do školy a zvyšovania ich záujmu o školské výsledky detí.

  • Kariérne poradenstvo - určené pre mládež pred prvou smerovou voľbou povolania (končiacich základnú školu alebo vo veku tesne po ukončení povinnej školskej dochádzky), ktorá je v riziku vzniku nezamestnanosti. Služba sa zameriava na prevenciu predčasného ukončovania procesu vzdelávania a tým aj budúceho vylúčenia z trhu práce z dôvodu nízkej alebo žiadnej kvalifikácie.

Preventívne aktivity

Cieľom preventívnych a aktivizačných činností je prostredníctvom motivácie, vzdelávania, aktivizácie a dobrovoľníckej činnosti prevencia vzniku nepriaznivých situácií a podpora sociálneho začleňovania detí, mládeže a dospelých. V komunitných centrách sa môže realizovať prostredníctvom nasledovných aktivít a programov:

  • Preventívne programy - komunitné centrá môžu realizovať pravidelné preventívne besedy zamerané na rôzne témy (napr. v oblasti zdravia, rodičovských zručností, sexuálnej výchovy), ale aj dlhodobejšie preventívne a osvetové programy (napr. zvyšovanie finančnej gramotnosti a prevencia pred zadĺženosťou a neplatičstvom, osvetové a poradenské programy v oblasti bývania; programy prevencie a riešenia konfliktov). Pri preventívnych programoch v oblasti zdravia je veľmi vhodná spolupráca komunitného centra s pracovníkmi v oblasti zdravia a lekármi. Taktiež krátkodobé a dlhodobé aktivity pre deti a mládež ako prevencia sociálne - patologických javov a rizikového správania.

  • Formálne alebo neformálne vzdelávacie kurzy, tréningy, školenia a iné - kurzy pre mládež a dospelých, ktorým nie sú dostupné žiadne príležitosti na ďalšie vzdelávanie. Zámerom kurzov je okrem nadobúdania nových vedomostí, zručností a získavania kvalifikácie, aktivizácia ako aj prepájanie Rómov a nerómov v obciach.

  • Podpora dobrovoľníctva - môže spočívať v dobrovoľníckej výpomoci mládeže a dospelých pri realizácií aktivít v komunitnom centre

Záujmová činnosť

Cieľom záujmovej činnosti v komunitných centrách je zabezpečenie aktívneho, kvalitného, bezpečného a zmysluplného trávenia voľného času detí a mládeže, rozvoj životných zručností, kompetencií, schopností, znižovanie výskytu sociálno-patologických javov a rizikového správania a podpora budovania vzájomných kontaktov a akceptácie medzi deťmi a mládežou z rôznych skupín (Rómami a nerómami, deťmi z rôznych sociálnych vrstiev).

Záujmová činnosť v komunitných centrách sa môže realizovať prostredníctvom:

  • Voľnočasových aktivít a záujmových krúžkov - ich ponuka by mala odrážať aktuálne potreby a dostupnosť voľnočasových aktivít v obci.

  • Nízkoprahové kluby pre deti a mládež - predstavujú komplex ambulantne a terénne poskytovaných služieb deťom a mládeži, ktoré sú ohrozené spoločensky nežiaducimi javmi, vyhýbajú sa štandardnej inštitucionálnej pomoci alebo pre nich nie je dostupná a u ktorých je predpoklad, že takúto pomoc potrebujú.

  • Cieľom je zlepšiť kvalitu života detí a mladých ľudí predchádzaním alebo znížením rizík, súvisiacich so spôsobom ich života, umožniť im lepšie sa orientovať v sociálnom prostredí a vytvárať podmienky na riešenie ich sociálnej situácie. Služba spočíva v dennej prevádzke nízkoprahového klubu, v ktorom majú deti a mladí ľudia možnosť zmysluplne tráviť voľný čas. Cielenými aktivitami dáva klub priestor na rozvíjanie schopností a zručností potrebných v bežnom živote, no zároveň prispieva k sociálnemu začleňovaniu detí žijúcich v sociálne vylúčenom prostredí.

  • Organizovaním besied, zážitkových tematických workshopov prispieva k prevencii sociálno - patologických javov. Program nízkoprahového klubu je obohatený o rôzne krúžky (počítačový, krúžok ručných prác atď.) podľa záujmu klientov a možností centra, ktoré prispievajú k rozvoju zručností, vedomostí a využiteľnosti v ďalšom živote klientov. Súčasťou nízkoprahového klubu sú aj mimoriadne aktivity (výlety, exkurzie), realizované mimo lokality, ktoré eliminujú strach detí z neznámeho prostredia a podporujú životné zručnosti potrebné pre ďalší rozvoj (schopnosť cestovať, orientovať sa v cudzom prostredí, komunikovať a pod.).

Komunitné centrum predstavuje inštitucionálne zariadenie, ktoré poskytuje primárne programy reagujúce na aktuálne problémy a potreby miestnej komunity.

Hlavným cieľom komunitného centra je pomoc pri integrácii segregovaných a separovaných miestnych rómskych komunít, poskytovanie komplexných služieb jednotlivcom, rodinám ako aj celej miestnej komunite, ktorá nemá možnosť na zabezpečenie vlastnej pomoci, sociálnu mobilitu, osvojenie a získavanie sociálnych zručností či sebarealizáciu.

Okrem hlavného cieľa si komunitné centrum vytvára špecifické ciele v súlade s aktuálnymi potrebami a problémami členov komunity.

Ide napríklad o zmysluplné trávenie voľného času, pomoc pri uplatňovaní sa na trhu práce, prevencia nežiaducich sociálno patologických javov a vzdelávanie, pričom všetky činnosti komunitných centier by mali viesť k integrácii a svojpomoci. 


Základné údaje o právnickej osobe - prevádzkovateľovi Komunitného centra

Registrované na MVSR dňa: 24.6.2002

Právna forma: občianske združenie

Sídlo združenia: Š.M. Daxnera 906, 98101 Hnúšťa

IČO: 37889010

DIČ: 2021763238

Kontakt: 0904958042, 0948189131

Webová adresa: ozkrasrhnusta.webnode.sk

Email: jenny2231@azet.sk, komunitnecentrumhnusta@gmail.com

Facebook stránka: Komunitné centrum Hnúśťa

Štatutárna zástupkyňa: Marta Demeová

Bankové spojenie: Vśeobecná úverová banka, SK42 0200 0000 0035 6885 9954

Registrácia ako sociálnej služby - Komunitné centrum na VÚC: 15.10.2015

Fyzická osoba zodpovedná za poskytované sociálne služby

 zodpovedný zástupca - Mgr. Mária Demeová

Druh sociálnej služby a forma sociálnej služby

Komunitné centrum OZ Klub rómskych aktivistov na SR

  • komunitné centrum v zmysle §24d zákona 448/2008 Z.z o sociálnych službách

  • ambulantná a terénna forma

Cieľová skupina fyzických osôb, ktorým sa poskytuje sociálna služba

  • Fyzické osoby v nepriaznivej sociálnej situácii ohrozené sociálnym vylúčením alebo obmedzením ich schopnosti sa spoločensky začleniť a samostatne riešiť svoje problémy pre zotrvávanie v priestorovo segregovanej lokalite s prítomnosťou koncentrovanej a generačne reprodukovanej chudoby.

Druh sociálnej služby, ktorú právnická osoba vykonáva: Komunitné centrum

Deň začatia poskytovania sociálnej služby: 1. 3.2015

Čas trvania poskytovania sociálnej služby: doba neurčitá

Forma poskytovania sociálnej služby v Komunitnom centre OZ - Klub rómskych aktivistov na SR

a, Ambulantná forma:

- KOMUNITNÉ CENTRUM OZ Klub rómskych aktivistov na SR

Š. M. Daxnera 906, 98101 Hnúśťa

b, Terénna forma:

- Územie mesta Hnúšťa

Kapacita zariadenia: 20 osôb

Dátum zápisu do registra poskytovateľov sociálnych služieb Banskobystrického kraja: 15.10.2015





© 2019 Klub rómskych aktivistov na Slovensku. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky